Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 655802 — 'TR' polyurethane wheels high thickness, aluminium centre, swivel top plate bracket EE MHD with brake
SKU: 655802
TR Polyurethane castors
Ø100 mm / w 40 mm
Diameter
100 mm
Diameter
100 mm
EAN13 Barcode
8007554064382
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 100 mm |
| Width | 40 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 100 mm |
| Tread Width | 40 mm |
| Total Height | 170 mm |
| Top Plate Dimensions | 135x110 mm |
| Fixing Holes Spacing | 105x80 mm |
| Swivel Offset | 51 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554064382 |
| Manufacturer Code | 655802 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 350 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 280 daN |
Logistics
| Unit Weight | 4.147 kg |
Detailed Description
'TR' polyurethane wheels high thickness, aluminium centre, swivel top plate bracket EE MHD with brake