Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 656403 — 'TR' polyurethane wheels, aluminium centre, swivel bracket with bolt hole type NL
SKU: 656403
TR Polyurethane castors
Ø125 mm / w 35 mm
Diameter
125 mm
Diameter
125 mm
EAN13 Barcode
8007554032701
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 125 mm |
| Width | 35 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 125 mm |
| Tread Width | 35 mm |
| Total Height | 156 mm |
| Swivel Offset | 37 mm |
| Plate Diameter | 73 mm |
| Through-Hole Diameter | 12 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554032701 |
| Manufacturer Code | 656403 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 220 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.999 kg |
Detailed Description
'TR' polyurethane wheels, aluminium centre, swivel bracket with bolt hole type NL