Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 656625 — TR polyurethane wheels, cast iron centre, swivel top plate bracket type P with adjustable brake
SKU: 656625
TR Polyurethane castors
Ø175 mm / w 35 mm
Diameter
175 mm
Diameter
175 mm
EAN13 Barcode
8007554032923
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 175 mm |
| Width | 35 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 175 mm |
| Tread Width | 35 mm |
| Total Height | 225 mm |
| Top Plate Dimensions | 140x110 mm |
| Fixing Holes Spacing | 105x80 mm |
| Swivel Offset | 70 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554032923 |
| Manufacturer Code | 656625 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 650 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 520 daN |
Logistics
| Unit Weight | 4.99 kg |
Detailed Description
TR polyurethane wheels, cast iron centre, swivel top plate bracket type P with adjustable brake