Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 656906 — TR polyurethane wheels, aluminium centre, swivel top plate bracket type EP with adjustable brake
SKU: 656906
TR Polyurethane castors
Ø200 mm / w 50 mm / bore 20 mm
Diameter
200 mm
Diameter
200 mm
EAN13 Barcode
8007554049457
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 200 mm |
| Width | 50 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 200 mm |
| Bore Hole | 20 mm |
| Tread Width | 50 mm |
| Total Height | 250 mm |
| Top Plate Dimensions | 135x110 mm |
| Fixing Holes Spacing | 105x80 mm |
| Swivel Offset | 70 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554049457 |
| Manufacturer Code | 656906 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 850 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 680 daN |
Logistics
| Unit Weight | 4.76 kg |
Detailed Description
TR polyurethane wheels, aluminium centre, swivel top plate bracket type EP with adjustable brake