Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 657604ESD — ESD 'TR' polyurethane wheels, electrical resistance <10^9 Ohm, aluminium centre,, swivel top plate bracket P
SKU: 657604ESD
TR-ESD Polyurethane castors
Ø150 mm / w 40 mm
Diameter
150 mm
Diameter
150 mm
EAN13 Barcode
8007554191361
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 150 mm |
| Width | 40 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 150 mm |
| Tread Width | 40 mm |
| Total Height | 200 mm |
| Top Plate Dimensions | 140x110 mm |
| Fixing Holes Spacing | 105x80 mm |
| Swivel Offset | 70 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554191361 |
| Manufacturer Code | 657604ESD |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 480 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 250 daN |
Logistics
| Unit Weight | 3.175 kg |
Detailed Description
ESD 'TR' polyurethane wheels, electrical resistance <10^9 Ohm, aluminium centre,, swivel top plate bracket P