Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 657814 — 'TR' polyurethane wheels, cast iron centre, swivel top plate bracket type EP
SKU: 657814
TR Polyurethane castors
Ø150 mm / w 35 mm
Diameter
150 mm
Diameter
150 mm
EAN13 Barcode
8007554033241
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 150 mm |
| Width | 35 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 150 mm |
| Tread Width | 35 mm |
| Total Height | 200 mm |
| Top Plate Dimensions | 135x110 mm |
| Fixing Holes Spacing | 105x80 mm |
| Swivel Offset | 70 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554033241 |
| Manufacturer Code | 657814 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 490 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 390 daN |
Logistics
| Unit Weight | 4.21 kg |
Detailed Description
'TR' polyurethane wheels, cast iron centre, swivel top plate bracket type EP