Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 685108 — Polyamide 6 solid wheels, fixed bracket type NL-M
SKU: 685108
Polyamide 6 castors
Ø250 mm / w 60 mm
Diameter
250 mm
Diameter
250 mm
EAN13 Barcode
8007554037690
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 250 mm |
| Width | 60 mm |
| Tread Material | Polyamide |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 250 mm |
| Tread Width | 60 mm |
| Total Height | 296 mm |
| Top Plate Dimensions | 200x160 mm |
| Fixing Holes Spacing | 160x120 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554037690 |
| Manufacturer Code | 685108 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 350 daN |
Logistics
| Unit Weight | 3.187 kg |
Detailed Description
Polyamide 6 solid wheels, fixed bracket type NL-M