Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 688304 — Polyamide 6 solid wheels for heavy loads, swivel top plate bracket type EE MHD
SKU: 688304
Polyamide 6 for heavy loads castors
Ø150 mm / w 45 mm
Diameter
150 mm
Diameter
150 mm
EAN13 Barcode
8007554061374
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 150 mm |
| Width | 45 mm |
| Tread Material | Polyamide |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 150 mm |
| Tread Width | 45 mm |
| Total Height | 210 mm |
| Top Plate Dimensions | 135x110 mm |
| Fixing Holes Spacing | 105x80 mm |
| Swivel Offset | 60 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554061374 |
| Manufacturer Code | 688304 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 750 daN |
Logistics
| Unit Weight | 3.5 kg |
Detailed Description
Polyamide 6 solid wheels for heavy loads, swivel top plate bracket type EE MHD