Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 231103 — Non-marking rubber wheels, pressed steel discs
SKU: 231103
Rubber castors
Ø125 mm / bore 15 mm
Diameter
125 mm
Diameter
125 mm
EAN13 Barcode
8007554023105
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 125 mm |
| Width | 37 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 125 mm |
| Bore Hole | 15 mm |
| Total Height | 125 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554023105 |
| Manufacturer Code | 231103 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 130 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.513 kg |
Detailed Description
Non-marking rubber wheels, pressed steel discs