Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 347002 — Paired polypropylene furniture wheels, swivel top plate bracket
SKU: 347002
Polyamide 6 castors
Ø50 mm / w 54 mm / load 20 daN
Diameter
50 mm
Diameter
50 mm
EAN13 Barcode
8007554048740
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 50 mm |
| Width | 47 mm |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 50 mm |
| Tread Width | 54 mm |
| Total Height | 66 mm |
| Top Plate Dimensions | 35x35 mm |
| Fixing Holes Spacing | 26x26 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554048740 |
| Manufacturer Code | 347002 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Static / 0 km/h | 20 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.092 kg |
Detailed Description
Paired polypropylene furniture wheels, swivel top plate bracket