Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 347403 — Paired polyamide 6 furniture wheels, swivel top plate bracket
SKU: 347403
Polyamide 6 castors
Ø60 mm / w 42 mm / load 30 daN
Diameter
60 mm
Diameter
60 mm
EAN13 Barcode
8007554048788
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 60 mm |
| Width | 42 mm |
| Tread Material | Polyamide |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 60 mm |
| Tread Width | 42 mm |
| Total Height | 86 mm |
| Top Plate Dimensions | 48x48 mm |
| Fixing Holes Spacing | 34x34 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554048788 |
| Manufacturer Code | 347403 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Static / 0 km/h | 30 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.12 kg |
Detailed Description
Paired polyamide 6 furniture wheels, swivel top plate bracket