Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 369102 — Injection polyurethane wheels, polyamide 6 centre, swivel bracket with stem and front lock
SKU: 369102
Thermoplastic polyurethane castors
Ø50 mm / w 18 mm
Diameter
50 mm
Diameter
50 mm
EAN13 Barcode
8007554053850
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 50 mm |
| Width | 18 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 50 mm |
| Tread Width | 18 mm |
| Total Height | 66 mm |
| Swivel Offset | 24 mm |
| Plate Diameter | 35 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554053850 |
| Manufacturer Code | 369102 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 3 km/h | 55 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.155 kg |
Detailed Description
Injection polyurethane wheels, polyamide 6 centre, swivel bracket with stem and front lock