Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 524412 — Standard rubber wheels, polypropylene centre, swivel top plate bracket type NL
SKU: 524412
Rubber castors
w 40 mm
Diameter
160 mm
Tread Width
40 mm
EAN13 Barcode
8007554026403
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 160 mm |
| Width | 40 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Tread Width | 40 mm |
| Total Height | 187 mm |
| Top Plate Dimensions | 100x85 mm |
| Fixing Holes Spacing | 80x60 mm |
| Swivel Offset | 50 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554026403 |
| Manufacturer Code | 524412 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 150 daN |
Logistics
| Unit Weight | 1.408 kg |
Detailed Description
Standard rubber wheels, polypropylene centre, swivel top plate bracket type NL