Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 638108 — Vulkollan® polyurethane wheels, cast iron centre, fixed bracket type EE
SKU: 638108
Vulkollan castors
Ø300 mm / w 80 mm
Diameter
300 mm
Manufacturer Code
638108
Dynamic @ 4 km/h
2300 daN
We respond to quote requests within 4 business hours.
Dimensions
| Diameter | 300 mm |
| Tread Width | 80 mm |
| Total Height | 360 mm |
| Top Plate Dimensions | 200x160 mm |
| Fixing Holes Spacing | 160x120 mm |
Identification
| Manufacturer Code | 638108 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 2300 daN |
Detailed Description
Vulkollan® polyurethane wheels, cast iron centre, fixed bracket type EE