Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 641148 — 'TR' polyurethane wheels, cast iron centre
SKU: 641148
TR Polyurethane castors
Ø300 mm / w 100 mm
Diameter
300 mm
Diameter
300 mm
Manufacturer Code
641148
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 300 mm |
| Width | 100 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 300 mm |
| Tread Width | 100 mm |
| Total Height | 300 mm |
Identification
| Manufacturer Code | 641148 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 2500 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 2500 daN |
Detailed Description
'TR' polyurethane wheels, cast iron centre