Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 644168 — TR polyurethane wheels, cast iron centre
SKU: 644168
TR Polyurethane castors
Ø300 mm / w 78 mm / bore 30 mm
Diameter
300 mm
Diameter
300 mm
EAN13 Barcode
8007554060490
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 300 mm |
| Width | 78 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 300 mm |
| Bore Hole | 30 mm |
| Tread Width | 78 mm |
| Total Height | 300 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554060490 |
| Manufacturer Code | 644168 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 2300 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 1800 daN |
Logistics
| Unit Weight | 13.33 kg |
Detailed Description
TR polyurethane wheels, cast iron centre