Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 728523 — Sigma Elastic rubber wheels, aluminium centre, fixed bracket type P
SKU: 728523
Elastic rubber castors
Ø125 mm / w 50 mm / bore 20 mm
Diameter
125 mm
Diameter
125 mm
EAN13 Barcode
8007554062135
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 125 mm |
| Width | 50 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 125 mm |
| Bore Hole | 20 mm |
| Tread Width | 50 mm |
| Total Height | 170 mm |
| Top Plate Dimensions | 140x110 mm |
| Fixing Holes Spacing | 105x80 mm |
| Swivel Offset | 70 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554062135 |
| Manufacturer Code | 728523 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 230 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 180 daN |
Logistics
| Unit Weight | 1.51 kg |
Detailed Description
Sigma Elastic rubber wheels, aluminium centre, fixed bracket type P