Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 736105 — Sigma Elastic rubber wheels, polyamide 6 centre, fixed bracket type P
SKU: 736105
Elastic rubber castors
Ø180 mm / w 50 mm
Diameter
180 mm
Diameter
180 mm
EAN13 Barcode
8007554041734
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 180 mm |
| Width | 50 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 180 mm |
| Tread Width | 50 mm |
| Total Height | 228 mm |
| Top Plate Dimensions | 140x110 mm |
| Fixing Holes Spacing | 105x80 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554041734 |
| Manufacturer Code | 736105 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 350 daN |
Logistics
| Unit Weight | 1.885 kg |
Detailed Description
Sigma Elastic rubber wheels, polyamide 6 centre, fixed bracket type P