Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 342305 — Paired polyamide 6 furniture wheels, swivel bracket with stem
SKU: 342305
Polyamide 6 castors
Ø100 mm / w 57 mm / load 40 daN
Diameter
100 mm
Diameter
100 mm
EAN13 Barcode
8007554049785
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 100 mm |
| Width | 57 mm |
| Tread Material | Polyamide |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 100 mm |
| Tread Width | 57 mm |
| Total Height | 114 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554049785 |
| Manufacturer Code | 342305 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Static / 0 km/h | 40 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.529 kg |
Detailed Description
Paired polyamide 6 furniture wheels, swivel bracket with stem