Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 344101 — Paired polyamide 6 furniture wheels, swivel top plate bracket
SKU: 344101
Polyamide 6 castors
Ø50 mm / w 59 mm / load 30 daN
Diameter
50 mm
Diameter
50 mm
EAN13 Barcode
8007554024867
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 50 mm |
| Width | 57 mm |
| Tread Material | Polyamide |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 50 mm |
| Tread Width | 59 mm |
| Total Height | 68 mm |
| Top Plate Dimensions | 38x38 mm |
| Fixing Holes Spacing | 27x27 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554024867 |
| Manufacturer Code | 344101 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Static / 0 km/h | 30 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.105 kg |
Detailed Description
Paired polyamide 6 furniture wheels, swivel top plate bracket