Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 642167 — TR polyurethane wheels, cast iron centre
SKU: 642167
TR Polyurethane castors
Ø250 mm / w 78 mm / bore 25 mm
Diameter
250 mm
Diameter
250 mm
EAN13 Barcode
8007554060407
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 250 mm |
| Width | 78 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 250 mm |
| Bore Hole | 25 mm |
| Tread Width | 78 mm |
| Total Height | 250 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554060407 |
| Manufacturer Code | 642167 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 1900 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 1500 daN |
Logistics
| Unit Weight | 9.81 kg |
Detailed Description
TR polyurethane wheels, cast iron centre