Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 656424 — 'TR' polyurethane wheels, cast iron centre, swivel bracket with bolt hole type NL
SKU: 656424
TR Polyurethane castors
Ø150 mm / w 30 mm
Diameter
150 mm
Diameter
150 mm
EAN13 Barcode
8007554032732
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 150 mm |
| Width | 30 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 150 mm |
| Tread Width | 30 mm |
| Total Height | 188 mm |
| Swivel Offset | 56 mm |
| Plate Diameter | 102 mm |
| Through-Hole Diameter | 20 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554032732 |
| Manufacturer Code | 656424 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 300 daN |
Logistics
| Unit Weight | 2.675 kg |
Detailed Description
'TR' polyurethane wheels, cast iron centre, swivel bracket with bolt hole type NL