Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 533108AS — Conductive black rubber wheels, pressed steel discs
SKU: 533108AS
Rubber castors
Ø250 mm / w 60 mm / bore 25 mm
Diameter
250 mm
EAN13 Barcode
8007554063002
Dynamic @ 4 km/h
300 daN
We respond to quote requests within 4 business hours.
Dimensions
| Diameter | 250 mm |
| Bore Hole | 25 mm |
| Tread Width | 60 mm |
| Total Height | 250 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554063002 |
| Manufacturer Code | 533108AS |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 300 daN |
Logistics
| Unit Weight | 3.209 kg |
Detailed Description
Conductive black rubber wheels, pressed steel discs