Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 644164 — TR polyurethane wheels, cast iron centre
SKU: 644164
TR Polyurethane castors
Ø160 mm / w 50 mm / bore 25 mm
Diameter
160 mm
Diameter
160 mm
EAN13 Barcode
8007554060476
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 160 mm |
| Width | 50 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 160 mm |
| Bore Hole | 25 mm |
| Tread Width | 50 mm |
| Total Height | 160 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554060476 |
| Manufacturer Code | 644164 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 750 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 600 daN |
Logistics
| Unit Weight | 2.43 kg |
Detailed Description
TR polyurethane wheels, cast iron centre