Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 392102 — Polyurethane furniture wheels, methacrylate centre, swivel castor with stem
SKU: 392102
Methacrylate castors
Ø50 mm / w 20 mm / load 20 daN
Diameter
50 mm
Diameter
50 mm
EAN13 Barcode
8007554048887
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 50 mm |
| Width | 20 mm |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 50 mm |
| Tread Width | 20 mm |
| Total Height | 69 mm |
| Swivel Offset | 25 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554048887 |
| Manufacturer Code | 392102 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Static / 0 km/h | 20 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.14 kg |
Detailed Description
Polyurethane furniture wheels, methacrylate centre, swivel castor with stem