Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 393004 — Polyurethane furniture wheels, methacrylate centre, swivel top plate bracket
SKU: 393004
Methacrylate castors
Ø78 mm / w 29 mm
Diameter
78 mm
EAN13 Barcode
8007554048900
Dynamic @ 4 km/h
30 daN
We respond to quote requests within 4 business hours.
Dimensions
| Diameter | 78 mm |
| Tread Width | 29 mm |
| Total Height | 112 mm |
| Top Plate Dimensions | 42x42 mm |
| Fixing Holes Spacing | 30x30 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554048900 |
| Manufacturer Code | 393004 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 30 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.31 kg |
Detailed Description
Polyurethane furniture wheels, methacrylate centre, swivel top plate bracket